علائم پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه و درمان آن

پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه

کم شایع ترین نوع پوکی استخوان همیشه پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه در نظر گرفته شده است. با این حال، امروزه این بیماری شایع تر شده است. چند دهه پیش، پوکی استخوان ناحیه قفسه سینه یک بیماری سالمندان بود، اما در طول سال ها این تشخیص در بین جوانان و حتی کودکان رایج شده است.

این چه بیماری است

استئوکندروز ستون فقرات قفسه سینه ناشی از تغییرات دیستروفیک و دژنراتیو است که منجر به اختلال در دستگاه رباط، مهره های مجاور و مفاصل می شود و می تواند باعث تخریب آنها شود. هم استخوان ها و هم دستگاه رباط، ماهیچه ها و غضروف ها از آن رنج می برند.

چندین ویژگی خاص دارد:

 1. ستون فقرات قفسه سینه به دلیل عدم فعالیت عملکردی با ناحیه گردن و کمر متفاوت است. این به دلیل ویژگی ساختار قفسه سینه است، جایی که مهره ها و دنده ها یک ساختار قوی را تشکیل می دهند که کاملاً قابل اعتماد از آسیب محافظت می شود.
 2. علاوه بر این، این قسمت از ستون فقرات در مقایسه با گردن یا کمر، استرس کمتری را تجربه می کند. در این راستا مشکلاتی مانند بیرون زدگی دیسک، جابجایی مهره ها یا فتق بین مهره ای در آن کمتر دیده می شود.
 3. همه این عوامل به دلیل عدم وجود علائم، تشخیص زودرس پوکی استخوان را دشوار می کند. به عنوان یک قاعده، پوکی استخوان در ناحیه قفسه سینه زمانی شروع به آشکار شدن می کند که بیماری قبلاً پیشرفته باشد.

استئوکندروز به ویژه برای کودکان و نوجوانان خطرناک است. به دلیل بیماری، سیستم اسکلتی عضلانی آنها حتی قبل از تشکیل و تقویت کامل تغییر شکل می دهد.

علائم بیماری

بیماران مبتلا به این بیماری اغلب از علائم مشخصه زیر شکایت دارند:

 • دردهای کسل کننده یا دردناک در تیغه های شانه، اگر بدن طولانی بدون حرکت باشد، با تنفس عمیق و بلند کردن وزنه ها افزایش می یابد.
 • احساس سفتی در قفسه سینه؛
 • اغلب درد کمربند است.
 • در برخی از قسمت های بدن بی حسی وجود دارد.
 • لرز؛
 • دمای پایین بدن پایین؛
 • اسهال، یبوست، نفخ شکم؛
 • نورالژی بین دنده ای؛
 • درد و اختلال در عضلات شکم؛
 • حالت تهوع، سوزش سر دل.
درد قفسه سینه همراه با پوکی استخوان

برخی از علائم پوکی استخوان نیز مشخصه بیماری های خطرناک دیگر است، به عنوان مثال، آنژین صدری، حمله قلبی، زخم معده، ذات الریه و غیره. به همین دلیل است که معاینه توسط متخصصان باریک ضروری است.

دردی که در این بیماری ایجاد می شود معمولاً به دو نوع دورساگو و دورسالژیا تقسیم می شود.

 1. Dorsago به درد شدید ناگهانی و تیز اشاره دارد. افراد مبتلا به این سندرم افرادی هستند که برای مدت طولانی در حالت نشسته و خم شدن روی میز می مانند. در لحظه ای که فرد از محل کار بلند می شود، درد شدیدی ظاهر می شود که با تنفس بیشتر می شود و کار قسمت بالایی ستون فقرات را محدود می کند.
 2. دورسالژی با افزایش آهسته درد مشخص می شود. برای چند هفته، بیمار ممکن است تنها احساس ناراحتی و درد خفیف کند. احساسات دردناک با تنفس عمیق یا کج شدن بدن، هنگام خواب یا سایر ماندن طولانی مدت بدن بدون حرکت قوی تر می شوند.

علل پوکی استخوان در ناحیه قفسه سینه

علت بیماری تغییرات پاتولوژیک در ساختار ستون فقرات است، آنها ماهیت دژنراتیو دارند و بر استخوان، غضروف و بافت عضلانی تأثیر می گذارند. چنین اختلالات پاتولوژیک می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • فتق بین مهره ای، وزن اضافی؛
 • استعداد ارثی به آسیب شناسی ستون فقرات؛
 • تخریب غضروف؛
 • اختلالات گردش خون در ستون فقرات؛
 • کمبود کلسیم؛
 • بار بیش از حد یا غیر منطقی، بلند کردن نامناسب اجسام سنگین؛
 • سبک زندگی بی تحرک، صدمات، انحنای ستون فقرات.

درمان در منزل

درمان پوکی استخوان باید با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب شروع شود. با توجه به این واقعیت که علائم آن مشابه علائم سایر بیماری ها است، حذف سایر آسیب شناسی های جدی مهم است. به عنوان یک قاعده، روند درمان شامل دو مرحله است:

 1. از بین بردن سندرم درد.
 2. از بین بردن علل بیماری.
کمردرد در استئوکندروز قفسه سینه

از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای تسکین درد و رفع اسپاسم عضلانی استفاده می شود. در آینده، تحت نظارت یک پزشک، تعدادی از اقدامات درمانی شامل ژیمناستیک، رژیم غذایی، روش های فیزیوتراپی و در صورت آسیب شناسی جدی، مداخله جراحی انجام می شود.

مهم دانستن است! تشخیص و درمان مستقل استئوکندروز ستون فقرات قفسه سینه بسیار خطرناک است. یکی از آسیب شناسی هایی که باعث این بیماری می شود فتق بین مهره ای است که درمان آن فقط توسط پزشک و اغلب با جراحی انجام می شود.

گاهی در طول دوره تشدید، بیمار چنان درد شدیدی را تجربه می کند که فقط در بیمارستان می توان آن را متوقف کرد. اگر درد قابل تحمل و با داروهای مسکن قابل درمان است، می توان درمان را در خانه انجام داد، اما تحت نظر پزشک. در مرحله حاد بیماری، بیمار باید:

 • استراحت در بستر را رعایت کنید؛
 • محدود کردن فعالیت بدنی؛
 • ماساژ انجام دهید؛
 • از پمادها، ژل ها و کرم های توصیه شده استفاده کنید.
 • غذای سالم بخورید، میزان چربی را کاهش دهید و الکل را حذف کنید.
 • دستورات پزشک متخصص را رعایت کنید و طبق نسخه از داروها استفاده کنید.

پس از مشاوره با متخصص مغز و اعصاب می توان تمرینات درمانی و فیزیوتراپی را انجام داد.

یک عامل مهم در درمان پوکی استخوان استراحت کامل ستون فقرات در هنگام خواب است. برای این کار باید از وسایل ارتوپدی استفاده کنید: بالش مخصوص، تشک ارتوپدی. لوازم جانبی خواب که به درستی انتخاب شده اند به ستون فقرات کمک می کنند تا موقعیت صحیح را بگیرد و بهبود یابد.

توجه! افراد مبتلا به پوکی استخوان نباید تشکی با استحکام بیشتر انتخاب کنند، این می تواند به صاف کردن منحنی های طبیعی ستون فقرات کمک کند.

داروها برای درمان

اولین قدم در درمان پوکی استخوان باید تسکین درد برای بیمار باشد. برای این کار از داروهای غیر استروئیدی تجویز شده توسط پزشک استفاده می شود. این داروها باید دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده شوند، زیرا موارد منع مصرف زیادی دارند و آسیب جدی به دستگاه گوارش وارد می کنند.

شایان ذکر است که علت بیماری را درمان نمی کنند، بنابراین پس از سپری شدن دوره حاد بیماری، ادامه درمان با روش های دیگر پیشنهادی پزشک ضروری است.

همزمان با مصرف مسکن، ممکن است یک دوره ویتامین درمانی نیز تجویز شود. علاوه بر این، شل کننده های عضلانی به رفع اسپاسم عضلات آسیب دیده کمک می کنند. این داروها تحت تجویز خودسرانه نیستند و فقط توسط پزشک معالج تجویز می شوند.

پس از رفع درد، روند بازگرداندن گردش خون و تغذیه بافت های آسیب دیده آغاز می شود. برای این کار از داروهایی استفاده می شود که ارتباط بین انتهای عصبی و عروق آسیب دیده را بازیابی می کند.

پمادها

انتصاب داروها برای کاربرد خارجی یکی از روش های پرکاربرد برای درمان پوکی استخوان است. شرکت های داروسازی طیف گسترده ای از پمادها را ارائه می دهند. از پمادهای ضد التهاب و ضد درد استفاده می شود. این پمادها نه تنها خاصیت ضد درد دارند، بلکه به تسکین التهاب، کاهش تورم و بازگرداندن تحرک مفاصل کمک می کنند و سفتی آنها را از بین می برند.

پمادهای با اثر پیچیده، علاوه بر خواص فوق، دارای اثر شفابخش، ضد ترومبوتیک و ضد میکروبی هستند. چنین پمادهایی بهتر است در طول روز استفاده شوند و از آنها در ناحیه آسیب دیده پوست استفاده شود. پس از استفاده از پماد، می توان محل درد را با یک روسری گرم پیچیده کرد. این پمادها در زمان بهبودی، زمانی که درد حاد نیست، بلکه دردناک است، بیشترین تاثیر را دارند.

تزریقات

در دوره حاد بیماری، زمانی که بیمار درد شدیدی دارد، اثر قرص برای تسکین علائم ممکن است کافی نباشد. در این موارد، پزشک معالج داروهایی با خواص ضد درد و ضد التهابی را تجویز می کند.

علاوه بر این، یک دوره تزریق ویتامین B باید انجام شود.

درمان با داروهای مردمی

وردنه برای باز کردن خمیر به شما کمک می کند تا درد را تسکین دهید و این بیماری را برای مدت طولانی فراموش کنید. برای رسیدن به نتیجه خوب، نباید تنبل باشید و روزانه 15-20 دقیقه به این روش بدهید. به طور متناوب وردنه را به آرامی روی هر دو شانه، ستون فقرات و تیغه های شانه ضربه بزنید. پس از آن، وردنه بر روی یک سطح سخت و یکنواخت، ترجیحاً روی زمین قرار می گیرد و روی آن به پشت دراز می کشد. وردنه را به مدت 10-15 دقیقه رول کنید.

مالش دادن

یک جایگزین عالی برای پمادهای داروخانه، مالش خودساخته خواهد بود.

 1. 200 میلی لیتر ادکلن سه گانه، الکل طبی و کافور مصرف کنید. تمام مایعات را در یک شیشه ترکیب کنید و 100 گرم گل همیشه بهار له شده را اضافه کنید. در شیشه را می بندند و به مدت دو هفته در مکانی تاریک می گذارند. مالش آماده می تواند نواحی دردناک مبتلا به پوکی استخوان را مالش دهد: شانه ها، پشت، سینه و غیره.
 2. 1 قاشق چایخوری مصرف کنید. مخروط هاپ را پودر کرده و با چربی ذوب شده گوشت خوک به نسبت 1: 1 مخلوط کنید. این پماد قسمت دردناک ستون فقرات را می مالد.

تنتورهای خوراکی

کاوبری
 1. 80 گرم برگ لنگون بری را با یک لیتر آب جوش بریزید. این مخلوط باید حداقل 2 ساعت دم بکشد.
 2. سپس تزریق باید فیلتر شده و با 350 میلی لیتر ودکا ترکیب شود. روی حرارت کم، مخلوط را باید تا دمای 60 درجه گرم کنید و سپس بگذارید 10 دقیقه بجوشد.
 3. نصف لیوان از تنتور حاصل را باید حداقل سه بار در روز با معده خالی نوشید. دوره پذیرش 7-8 ماه است.
آب لینگون بری برای استئوکندروز قفسه سینه
مجموعه گیاهان
 1. 3 قاشق غذاخوری مصرف کنید. لانواع توت های ویبرونوم، 2 قاشق غذاخوری. لگل بابونه و برگ توس 1 قاشق غذاخوری. لکالاندولا و سنجد.
 2. در قمقمه، مواد خام گیاهی و یک لیتر آب جوش را با هم ترکیب کنید.
 3. شما باید مخلوط را حداقل سه ساعت اصرار کنید، سپس یک لیوان سه بار در روز به مدت یک ماه مصرف کنید.

توجه! درمان با داروهای مردمی باید علاوه بر درمان تجویز شده توسط پزشک انجام شود. روش های جایگزین نمی توانند جایگزین کاملی برای درمان پیچیده باشند.

تمرینات برای درمان پوکی استخوان

پس از توافق با پزشک می توانید تمرینات درمانی را شروع کنید. قبل از انجام تمرینات، انجام یک گرم کردن ضروری است: تاب دادن دست ها و پاها، کج کردن و چرخش تنه، چرخاندن سر. این به گرم شدن و آماده سازی عضلات و رباط ها کمک می کند. ژیمناستیک خود شامل چندین تمرین است:

 1. در حالت صاف بایستید، به آرامی شانه های خود را بالا بیاورید، سپس به آرامی آنها را پایین بیاورید.
 2. در تمرین بعدی، شانه ها را باید به طور متناوب بالا و پایین آورد، ابتدا سمت چپ، سپس راست.
 3. صاف بایستید و بازوهای خود را در امتداد بدن دراز کنید. به آرامی به طور متناوب به سمت راست و چپ خم شوید، بدون اینکه دستان خود را از بدن بردارید.
 4. برای انجام تمرین روی شکم دراز بکشید و قفسه سینه خود را از روی زمین بلند کنید. در عین حال، بازوها باید بالای سر به جلو کشیده شوند. باید 10 ثانیه در این حالت بمانید. پس از آن، دست ها پشت سر بسته شده و دوباره به مدت 10 ثانیه نگه داشته می شوند.
 5. روی یک صندلی با پشتی محکم و صاف بنشینید. در آن استراحت کنید و سعی کنید خم شوید.

توجه! اگر ورزش باعث حمله شدید درد شد، باید فوراً آن را متوقف کنید و 5 دقیقه استراحت کنید.

پیشگیری از بیماری

استئوکندروز یک بیماری نسبتاً جدی است که پیشگیری از آن آسان تر از درمان است. برای محافظت از ستون فقرات خود، باید تعدادی از توصیه ها را دنبال کنید:

کمر درد همراه با پوکی استخوان در ناحیه قفسه سینه
 1. فعالیت بدنی منطقیاگر کار شما مستلزم نشستن طولانی مدت است، حتماً برای گرم کردن استراحت کنید. بیشتر در هوای تازه قدم بزنید.
 2. شما نباید وزنه برداری کنید و در صورت لزوم آن را به درستی انجام دهید.
 3. از هیپوترمی اجتناب کنید.
 4. مشکلات ستون فقرات به اجتناب از رژیم غذایی مبتنی بر مصرف غذاهای غنی از پروتئین و کاهش میزان غذاهای چرب کمک می کند. ستون فقرات و دستگاه رباط آسپیک، آسپیک و ژله را کاملا تقویت می کند.
 5. مراقب وزن خود باشید، افراد دارای اضافه وزن تقریبا همیشه خود را به مشکلات ستون فقرات محکوم می کنند.
 6. برای خواب از تشک ارتوپدی و بالش استفاده کنید.

درمان پوکی استخوان ناحیه قفسه سینه با یک رویکرد یکپارچه موثر خواهد بود. حتماً درمان تجویز شده توسط پزشک و روش های جایگزین درمان را با ژیمناستیک و ماساژ ترکیب کنید. پس از ناپدید شدن علائم، انجام تمام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عود را فراموش نکنید.