تشخیص و درمان پوکی استخوان ستون فقرات

استئوکندروز بیش از نیمی از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. این عدد هم شامل بزرگسالان و هم نوجوانان می شود. مقابله با آن واقعاً کار دشواری است. راه های زیادی برای درمان وجود دارد که نیاز به نظم و پیچیدگی دارد.

استئوکندروز - به چه معناست

این بیماری نه تنها بر ستون فقرات تأثیر می گذارد. استئوکندروز بر دیسک های بین مهره ای، عضلات مجاور و کرست، انتهای عصبی، سیستم وریدی، مفاصل، بدن مهره تاثیر می گذارد. چنین طیفی از بیماری باعث می شود که بسیاری از علائم بیماری ایجاد شود. سیستم های فوق، که تحت تأثیر پوکی استخوان قرار دارند، رنج می برند و خطر از دست دادن عملکرد کامل خود را دارند. در نتیجه، بیماری های جدید در برابر پس زمینه آن ایجاد می شود. درمان آنها بی معنی است، زیرا علت اصلی مشکل ستون فقرات و بخش های آن است.

پزشک پشت را با استئوکندروز ستون فقرات معاینه می کند

فرآیندهای متابولیک تشدید می شود و تخریب و تغییر شکل بافت ها مشاهده می شود - به این ترتیب بیماری ایجاد می شود.

علائم

علامت اصلی پوکی استخوان کمردرد است. می تواند تشدید شود، فروکش کند و بگذرد، اما دوباره برگردد. با گذشت زمان، اگر بیمار توجه کافی به درمان نداشته باشد، ظاهر می شود:

 • احساس سفتی در ناحیه ستون فقرات؛
 • مشکل در حرکت؛
 • ضعف عمومی - خستگی، خواب آلودگی و غیره.

همچنین تظاهرات عصبی روشن استئوکندروز ستون فقرات:

 • حملات درد مبهم یا همراهی مداوم آن؛
 • بازگشت احساسات به باسن یا پا، حفره پوپلیتئال، ساکروم و اندام تناسلی؛
 • سردی اندام ها، سیانوز، تشنج و غیره.

علل

تعداد زیادی از آن ها وجود دارد. بنابراین، ظهور بیماری می تواند با بیش از یک پیش شرط آغاز شود:

 • شیوه زندگی کم تحرک؛
 • فعالیت بدنی سنگین؛
 • استرس و فشار بیش از حد؛
 • مشاغل اداری؛
 • تروما، نقایص مادرزادی، انحنا؛
 • اضافه وزن؛
 • عادت های بد؛
 • فشار بیش از حد در طول تمرین ورزشی؛
کمر درد همراه با پوکی استخوان ستون فقرات

انواع

این بیماری در یک یا چند قسمت از ستون فقرات (استئوکندروز شایع) موضعی است. از این رو نام گونه:

 • پوکی استخوان در ناحیه گردن رحم؛
 • قفسه سینه؛
 • لومبوساکرال

شکل پیشرفته این بیماری

پوکی استخوان منتشر نه تنها سیستم اسکلتی عضلانی، بلکه اندام ها و سیستم های داخلی را نیز پوشش می دهد. عملکرد آنها بدتر می شود و بیماری های جدید ظاهر می شود.

پوکی استخوان در نوجوانان یا جوانان

در نوجوانی علائم بیماری کمی متفاوت است. پوکی استخوان نوجوانان به شکل زیر ظاهر می شود:

 • سردرد (مکرر و طولانی مدت)؛
 • سرگیجه؛
 • وضعیت وخیم سلامتی در آستانه غش

پوکی استخوان نوجوانان ستون فقرات به راحتی با سایر بیماری ها اشتباه گرفته می شود. بنابراین، تشخیص در خانه و خوددرمانی خطر عوارض را به همراه دارد.

کمردرد همراه با پوکی استخوان ستون فقرات

مراحل توسعه

مراحل بیماری در تغییرات بالینی متفاوت است. فقط 4 مورد از آنها وجود دارد.

مرحله اول: اولیه

دیسک بین مهره ای به تدریج فشرده می شود و ارتفاع آن کوچکتر می شود. در این مرحله، بیماری شروع به تأثیر بر بافت های مجاور ستون فقرات می کند.

فاز دوم

تغییر در دیسک‌های بین مهره‌ای مستلزم جابجایی تمام رباط‌ها، پایانه‌های عصبی و غیره است. در مرحله دوم، افتادگی بافت به این دلیل ایجاد می‌شود، ثبات قبلی ستون فقرات از بین می‌رود.

مرحله سوم

مراحل زیر مخرب ترین هستند: دیسک های بین مهره ای در نهایت تغییر شکل می دهند، صاف می شوند، به طرفین فشرده می شوند.

تغییرات در مرحله چهارم

بدن سعی می کند ستون فقرات را تقویت کند. در آخرین مرحله، فرآیند سازگاری فعال می شود. در نتیجه، رشد استخوان روی مهره ها ظاهر می شود - استئوفیت ها، که گفته می شود ستون فقرات بسیار متحرک را نگه می دارند.

گردن درد همراه با پوکی استخوان ستون فقرات

رفتار

روش ها و مجتمع های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد. ویژگی پوکی استخوان این است که می توان سلامت ستون فقرات را تنها در ارتباط با فعالیت بدنی بازیابی کرد.

کمر درد محدودیت توانایی های فرد است. برای اینکه پوکی استخوان را شروع نکنید، باید تظاهرات آن و رویکرد صحیح درمان را بدانید.

مراحل درمان به شرح زیر است:

 • از بین بردن درد و ناراحتی در مناطق آسیب دیده؛
 • کشش ستون فقرات؛
 • تقویت ستون فقرات؛
 • افزایش گردش خون به دلیل درمان دستی؛
 • گاهی اوقات استفاده از داروهای محافظ غضروفی که تأثیر مفیدی در تشکیل دیسک های بین مهره ای دارند.

اگر پوکی استخوان در مرحله اولیه تشخیص داده نشود، حدود 2 سال طول می کشد تا نتیجه خوبی حاصل شود - بهبود وضعیت بخش های تغییر شکل یافته. درمان هر 6 ماه یکبار انجام می شود. در همه موارد نمی توان پوکی استخوان را به طور کامل درمان کرد، اما به استهلاک خوب کمک می کند.

تمرینات فیتبال برای پوکی استخوان ستون فقرات

رویکرد پزشکی

استئوکندروز شایع ستون فقرات با قرص و پماد درمان می شود. اثر اصلی داروها اثر ضد درد، ضد التهابی، گرم کردن و افزایش گردش خون است. آنها می توانند به طور موقت تسکین دهند، اما بهبودی ندارند. آنها را نمی توان به طور دائم استفاده کرد. در مرحله پوکی استخوان، در موارد نادر، از داروهایی استفاده می شود که رشد بافت غضروف را تحریک می کند. فقط مراحل بعدی درمان به بازیابی شکل قبلی ستون فقرات کمک می کند.

درمان با دارو در دوره پس از عمل بسیار مهم است.

کشش یا کشش ستون فقرات

این روش باعث تسکین فوری می شود. در واقع، با افزایش فاصله بین مهره ها، بار روی ستون فقرات کاهش می یابد و به درستی توزیع می شود. این یک اثر برای مدت زمان کوتاهی است، اما به بازگرداندن ستون به شکل قبلی کمک می کند. همراه با روش های دیگر استفاده می شود.

ژیمناستیک درمانی و تمرینات بدنی

یک دوره تمرینات ویژه به بازگشت ستون فقرات به حالت عادی کمک می کند. آنها توسط پزشک تجویز می شوند، زیرا فواید آن به تأثیر روی نوع خاصی از عضلات، مهره ها و غضروف بستگی دارد.

بسیاری از نتایج مثبت در همان زمان به فعالیت بدنی می دهد. گردش خون و متابولیسم افزایش می یابد، ستون فقرات و عضلات اطراف آن تقویت می شوند. بهبودی یکنواخت وجود دارد.

قرار گرفتن در معرض خلاء

به طور مشابه، درمان عمیق ترین بافت ها را تحت تأثیر قرار می دهد. به دلیل افت فشار، گردش خون افزایش می یابد، ترمیم بافت تسریع می شود، رکود برطرف می شود. در صورت عدم وجود موارد منع مصرف، بانک ها برای بیمار مبتلا به پوکی استخوان تجویز می شوند.

درمان پوکی استخوان ستون فقرات با بانک

درمان دستی

روی نواحی آسیب دیده پشت اعمال می شود. نتایج کاملاً خوبی با درمان ماساژ نشان داده شد. اصل عمل افزایش گردش خون، ورود و خروج خون به ستون فقرات است. بنابراین، متابولیسم مانند یک فرد سالم ترمیم می شود. علاوه بر این، عضلات شل می شوند. پس از چندین جلسه، درد کاهش یافته و به تدریج از بین می رود. این روش برای استئوکندروز مزمن و همچنین برای پیشگیری از تشدید بیماری خوب است.

ترکیب جلسات ماساژ با تمرینات فیزیوتراپی یا سایر تمرینات بدنی، داروها و رژیم غذایی مناسب بسیار مهم است. سپس تسکین تضمین شده است.

رفلکسولوژی و طب سوزنی

درمان همیشه همراه با ماساژ استفاده می شود. رفلکسولوژی یک اثر هدفمند بر روی نقاط بازتابی است. همین اصل در مورد طب سوزنی نیز صدق می کند. هنگامی که به کمردرد مربوط می شود، چنین روش هایی در ترکیب با سایر روش ها بسیار مطلوب هستند.

مداخله جراحی

این عمل در درمان پوکی استخوان ستون فقرات انجام می شود. اما این موارد نادر با عوارض هستند، زمانی که رویکردهای مرسوم بی اثر هستند. اغلب از جراحی برای درمان پوکی استخوان منتشر استفاده می شود.

اما روش جراحی خطرات و خطرات زیادی را به همراه دارد. برای اطمینان از اینکه عمل فوری است، باید تحت معاینات توموگرافی قرار بگیرید تا مشخص کنید که چگونه موقعیت ستون فقرات از حد معمول پایین تر است.

مشاوره با پزشک برای پوکی استخوان ستون فقرات

دو موقعیت که جراحی تنها راه حل است:

 • از دست دادن کنترل بیمار بر حرکات روده؛
 • نقض پایانه های عصبی ستون فقرات تحتانی، هنگامی که با درد در لمس دنبال می شود (سندرم دم اسب).

درمان جراحی نیاز به دو رویکرد دارد.

 1. رفع اختلالات در ستون فقرات، رشد، برداشتن قسمتی از مهره و . . . .
 2. ترمیم ستون فقرات، تثبیت آن.

توانبخشی برای پوکی استخوان ستون فقرات به زمان زیادی نیاز دارد، به خصوص اگر درمان جراحی باشد. حتی پوکی استخوان نوجوانان طولانی است.

باید به خاطر داشت که هر تصویر بالینی فردی است. بنابراین، درمان بستگی به درجه بیماری، تشخیص صحیح توسط پزشک معالج و رضایت شما دارد.